Do policji nie jest łatwo się zdobyć, choć jest to marzeniem wielu młodych mężczyzn, a bardzo często też i kobiet. Nie jest to jednak proste, gdyż powinno się wykazać się odpowiednim poziomem sprawności fizycznej. Trzeba więc udowodnić, że jest się właściwym, a nasz organizm wytrzyma duże obciążenia.

Jak zatem przebiega test sprawnościowy do policji?.Przebieg testu sprawnościowego. Test sprawności fizycznej do policji organizuje się zwykle na sali gimnastycznej. Kandydaci muszą być stosownie przygotowani, to oznacza wyposażeni w obuwie sportowe, oraz słuszny strój. Kobiety, prócz tego muszą pozbyć się biżuterii i innych ozdób, oraz upiąć włosy. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, prowadzona jest grupowa rozgrzewka, a czas mierzony jest gruntownie co do 0,1 sekundy. Test sprawności do policji składa się z ośmiu ćwiczeń. Zaliczamy do nich: okrążanie stojaków- czas rozpoczyna się od momentu wstania z materaca. Następnie kandydat do służby dobiega do pierwszego stojaka, okrążając go z lewej strony, następnie do drugiego- robiąc to samo z tym, że zaczynając od strony prawej.
przewroty na materacu- chodzi tu o przewroty gimnastyczne, oraz przewroty przez bark, wzdłuż trzech materaców.
przenoszenie manekina- po wstaniu z materacu, kandydat na policjanta ma za zadanie pochwycić manekina, o wadze 28 kilogramów, następnie przenieść go, możliwie najszybciej wokół oddalonego o 5 metrów stojaka i wrócić z nim na miejsce początkowe. Pokonanie płotków lekkoatletycznych- płotki o wysokości 76 centymetrów, przyszły policjant lub policjantka, ma za zadanie pokonać górą. Rzut piłką lekarską- piłka lekarska rzucana zza głowy, musi pokonać odległość 5 metrów. Przenoszenie piłki lekarskiej-  z pozycji leżącej, ze zgiętymi kolanami, kandydat musi utworzyć 10 przenoszeń piłki lekarskiej, o masie dwie kilogramów. Piłka musi dotknąć materaca za głową, a następnie szczebli drabinki. Skrzynie gimnastyczne- powinno się pokonać je góra, dowolną techniką bieg wahadłowy- przebiegnięcie dziesięciokrotne dystansu 5 metrów, ze zmianą kierunku biegu.

Więcej: test sprawności do policji.